Cestovanie

LIGNANO: TIP NA PERFEKTNÚ DOVOLENKU

Úžasné pláže, kopec aktivít, športovania, cyklistov a dokonalého jedla. A to všetko v rekreačnej oblasti, ktorá je iba cca hodinku autom od Benátok. Posledný augustový týždeň sme strávili s kamarátmi v talianskom Lignano Sabbiadoro.

AKO SA DOSTAŤ DO LIGNANA?

Cesta autom trvá približne 8 hodín. My sme vyrážali nadránom, prebehli cez Rakúsko, a potom plynulo nadviazali na talianskej diaľnici. Jediné držanie bolo pri vstupe a výstupe diaľnice v Taliansku (sú platené, na začiatku beriete lístok, na konci platíte poplatok – podľa dĺžky prejdenej trasy). Druhou možnosťou by bol let lietadlom s príchodom do Benátok a následnou cestou vlakom/autobusom hodinku dve do cieľovej destinácie.

KDE SME BÝVALI?

Hoci väčšinou kupujem ubytká cez Booking alebo AirBnB, keď sa ide do Talianska, siahame po našej obľúbenej cestovke CK Promotour. (Nezľaknite sa trošku nepraktického webu a napíšte im mail s vašimi požiadavkami – nájdu vám ubytko na mieru). Zatiaľ nám vždy vybrali perfektný apartmán a za ceny lepšie, ako by som našla ja cez spomínané portály. Tentokrát sme mali veľký apartmán kúsok od mora, v centre (ale tichej časti), s obývačkou, malou kuchynkou, kúpeľnou, dvomi samostatnými spálňami a krásnou teraskou, kde sme trávili jednoznačne najviac času. V cene bolo aj parkovacie miesto priamo v objekte.

NÁŠ TÝŽDEŇ BOL ZMESKOU AKTIVÍT I ODDYCHU

Mestečko má krásne promenády popri pobreží i nekonečnú ulicu plnú obchodíkov, kde sa dá prechádzať do aleluja. Veľmi často okolo seba uvidíte cyklistov – podmienky na spoznávanie mesta na bicykloch sú totiž ideálne. Požičať si ich môžete buď priamo od miestneho turizmu na dve hodinky zdarma (hoci nám ich dali zdarma na celý deň) čo je viac ako úžasné, alebo od miestnych prenajímateľov. Zo sedadla biku spoznáte mestečko i jeho okolie oveľa rýchlejšie a vďaka vetru vám bude aj príjemnejšie.

A ak ste typ, ktorý na pláži neobsedí, prídete si na svoje tiež. Na každom kroku vám požičajú vodné bicykle, člny, surfy, odvezú vás na banáne alebo padáku, naučia plaviť sa na paddleboarde. A to všetko za pomerne fajn ceny. My sme sa snažili kombinovať veget pri mori s prechádzkami, bicyklami, výletmi do okolia a večerným túlaním sa mestom.

JEDLO, JEDLO, JEDLO

Taliansko je perfektným jedlom preslávené. Pizza, cestoviny, zmrzlina, morské príšerky,… čokoľvek si z jedálneho lístka vyberiete bude neuveriteľne dobré. Bežné ceny jedál sa pohybovali od 8-20€, na ulici sa dali kúpiť kúsky pizze, či sendviče alebo palacinka za 2,5€ – 5€. Zmrzlina začínala na 1,6€ kopček (ale gigantický – ako naše 2).

My sme fungovali na domácej polpenzii. Mali sme ubytko bez stravy, čo nám dávalo voľnosť jesť kedy sme chceli a čo sme chceli. Na raňajky sme väčšinou nachystali švédske stoly s dobrotami od výmyslu sveta (jogurty, ovocie, praženica, šunka, syry, zelenina, cereálie,..) a poriadne sme sa natlačili. Kto bol hladný si cez deň dal ovocie – ktoré sme nosili bezobalovo na pláž – alebo si kúpil kúsok pizze. So západom slnka sme vyrazili na perfektnú večeru do mesta, alebo si uvarili niečo rýchle na apartmáne (chilli hot-dogy, cestoviny s tuniakom, mali sme i dve zavarené jedlá ešte z domu). Viem, veľa ľudí odrádza varenie na dovolenke, ale s trochou plánovania je to otázka 15-20 minút. A to je fakt pohodička.

Čo sa týka nákupov, v Lignane je Lidl – ceny i sortiment ako u nás (dokonca majú normálne i sladké pečivo), niekoľko ďalších väčších supermarketov i lokálni predajcovia (kde je to už ale drahšie). Nemusíte teda z domu nosiť skoro nič. Všetko pohodlne nakúpite tu. A pravdepodobne aj v lepšej kvalite. Drahšie oproti nám sú iba syry, šunky, mäso a mliečne výrobky. Čo ale zaplatíte na týchto surovinách, ušetríte inde (vajíčka, pečivo, zelenina,…). V súčte sme nakupovali za sumy veľmi podobné tým našim.

PLÁŽ

Lignano má nádhernú pláž so zlatistým pieskom, ktorú fakt udržiavajú. Je tam čistučko a krásne. Dobrý plus je wifina na pláži zdarma, wc, prezliekarne a bary na každom kroku. Čo sa týka lebedenia na pláži, máte dve možnosti:

ušetriť a zvaliť sa na vlastnej osuške rovno pred more – ale bez slnečníka. Pre ľudí s bielou kožkou ako mám ja neodporúčam 😀 alebo si vybrať niektorú z neoficiálnych častí pláže (cca v strede a na konci Lignana), kde je iba piesok a môžete si tam doniesť vlastné lehátka, slnečníky, stany a čokoľvek iné, čo k životu potrebujete. Je to zdarma, býva tam však nátresk a nie až tak dokonale čisto

druhou možnosťou je zainvestovať a kúpiť si slnečník + lehátka v oficiálnej časti pláže, ktorá je najbližšie vášmu apartmánu. Tak sme to robili aj my. Na deň to stálo od 11€, v závislosti od toho, či ste si kúpili slnečník + dve lehátka, slnečník + lehátko + kresielko a v ktorom rade ste chceli byť – logicky, čím bližšie k moru, tým drahšie.

Pláž je úžasná za každého počasia. Môžete si ju užiť nielen plnú ľudí, my sme si ju vychutnali aj pri východe/západe slniečka, či za daždivého dňa, kedy tam poriadne nebolo ani nohy a my sme sa cítili ako niekde v Nórsku.

PSÍČKARSKÝ RAJ

Boli časy (keď bola naša Veny mladšia), kedy sme chodili na dovolenky so psom. A tak si doteraz všímam, ako by asi bolo psíkovi v tom ktorom mestečku. Videla som už psie pláže, ale väčšinou to boli neudržiavané plážičky na konci mesta, kde pobehovalo pár psov. Oproti tomu má Lignano pláž fakt neuveriteľne premakanú. Sprchy pre psíkov, obchodíky s doplnkami, na každom kroku voda v miskách, psí bar a ohradené priestory romantickými plôtikmi. V každom priestore obrovský slnečník a ležanie pre páničkov i psíka. Môžete teda oddychovať bez stresu, kde a aký psík ku vám pribehne, či nechať psíka odpočívať v tienenom oplotenom výbehu a vybehnúť na obed či drink. Mesto má tiež dostatok zelene a promenád, kam so psíkom vyraziť na večernú prechádzku. Reštaurácie i obchody sú dogfriendly, väčšina má pred vchodom aj misku s vodou (a niekde aj jedlom). Lignano je jednoducho uspôsobené na to, že tam prídete aj so psíkom.

Aj našu agenciu, kde sme si prišli po kľúče od apartmánu, obýval starší zlatý retriever. Ležal v strede vchodových dverí a väčšina návštevníkov ho musela prekročiť či obísť. Nikto si však nedovolil narušiť siestu staršieho psíka. Neuveriteľne úžasné. Kiežby takto boli psíky súčasťou bežného, pohodového dňa aj u nás.

BENÁTKY – ROMANTIKA, KTORÚ BY STE NEMALI VYNECHAŤ

Posledný deň pred odchodom sme si nechali na návštevu Benátok. Z Lignana je to cca hodinka cesty autom (buď po diaľnici – rýchlejšie, ale zaplatíte, alebo okreskami – dlhšie, zdarma a vidíte bežné domčeky a krajinu). Nás Benátky privítali dažďom. Zaparkovali sme v obrovskom zastrešenom parkovacom dome pre 4 000 áut (parkovanie stojí 21€ na deň). Pešo je odtiaľ do centra mesta cca kilometer. Ak sa vám to zdá ďaleko  alebo je hnusné počasie (nám lialo a v mojich gumených žabkách sa brutal šmýkalo. Potom mi Marek vylial všetku vodu z dáždnika za šaty a to bola posledná kvapka 😀 ) môžete využiť pozemnú lanovku. Za 1,5€ na osobu vás odvezie do centra za cca 2 minútky. Lístok si kúpite v automate a nemáte sa ako kopnúť. Vstup na lanovku vidíte zďaleka.

 

Dážď ustal asi 15 minút po našom príchode. Zostala iba zamračená obloha (na objavovanie mestečka ideálne). My sme vďaka tomu získali poloprázdne Benátky. Nemuseli sme čakať v rade na fotenie, nemotali sa medzi davmi ľudí.  Nachodili sme 13 kilometrov cez úžasné uličky, pozreli tie najznámejšie miesta a iba tak boli. Benátky nesmrdia, nebol tam kopec ľudí a vôbec neboli drahé. Píšem to, pretože tak nám ich prezentovalo veľmi veľa ľudí. Benátky sú nádherné, dýchajú históriou, sú jedinečné a silné. Možno sa stačí iba trošku stratiť od toho hlavného konzumu a snažiť sa uvidieť ich pravú tvár. Alebo sa mesto vždy ukáže návštevníkovi také, aké ho chce vidieť?

Ak budete najbližšie vyberať miesto na svoju letnú dovolenku, naťukajte si do Googla Lignano Sabbiadoro. Bude sa vám tam páčiť. Bez ohľadu na to, či idete na romantickú dovolenku, dovolenku s kamošmi, deťmi alebo balíte so sebou aj psa.

A ešte jedna dobrá rada. Možno sa tvári ako obyčajné tuctové mestečko, kde sa na týždeň zvalíte na lehátko a nebudete robiť nič (okrem toho, že večer pôjdete na zmrzku a pizzu). Viem, že to je pre veľa ľudí ideálna dovolenka ale… skúste to aspoň raz inak. Skúste dať mestu a okoliu šancu, aby ste ho mohli vidieť očami bežného obyvateľa a nie turistu. Prejdite sa, zájdite do malých zapadnutých obchodov a reštaurácii, vyrazte na výlet a vyhnite sa najznámejším lapačom turistov v okolí. Až potom uvidíte, aké naozaj je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *