Zo života podľa seba

AKO NA PENIAZE?

Posledný mesiac sa u nás dosť točil okolo peňazí. Riešili sme ich na viacerých frontoch a bol to veru záťah. Ale dobrá škola. Ktorá ma utvrdila v pár veciach. Myslím si, že mega dôležitých. Pretože mať dostatok peňazí zase nie je až také umenie, keď človek vie ako na to.

Prvý, najdôležitejší krok je pochopiť, že peniaze nie sú zlé. Ako by mohli byť? Sú to proste peniaze. Sú dobré alebo zlé podľa toho v koho rukách sú. Bohužiaľ, peniaze sú v spoločnosti neskutočné tabu. O tom sa jednoducho nehovorí. Doma, v škole, nikde.

Keď ma niekto veľa peňazí je okamžite odsúdený ako podvodník, zlý človek a častokrát je menovaný aj horšími výrazmi. Tiež poznáte to staré známe Peniaze kazia charakter?

Múdrosť č.1
Peniaze charakter nekazia. Oni ho iba ukazujú. Ľudia sú dobrí a zlí bez ohľadu na to, koľko peňazí majú.

Dnes ich jednoducho k životu potrebujeme. K tomu, aby sme sa mali dobre, spokojne a plnili si sny. Chodíme do práce, aby sme ich mali a následne ich vymieňame za to, čo potrebujeme (jedlo, darčeky, bývanie).

Hovoriť o nich ako o zlých je odveci (veď za ne máme všetko dobré), prípadne ohovárať bohatých ľudí, že sa majú dobre a vedome nemeniť nič na tom, aby sme sa mali lepšie my? Odveci. Nechápem takéto debaty a nezapájam sa do nich.

Dnes žijeme v dobe, keď sa každý človek má tak ako sám chce. Preto sa namiesto ohovárania radšej venujte tomu, ako sa aj vy môžete mať lepšie.

Múdrosť č.2
Bohatí ľudia sa väčšinou od tých chudobných odlišujú jediným. Majú skvelé finančné návyky.

Finančná gramotnosť

Koľko toho viete o peniazoch? Viete ako funguje finančný trh? Čo urobiť, aby fungoval vo váš prospech? Väčšina ľudí bohužiaľ nie. Peniaze jednoducho buď sú (vtedy míňam) alebo nie sú (tak nemíňam). Nešetria, neinvestujú, nemajú finančnú rezervu na horšie časy.

Múdrosť č.3 🙂
Môžete mať veľa peňazí, ale pokiaľ nebudete mať správne finančné návyky… nikdy nebudete naozaj bohatí. A naopak, aj menej peňazí a správne finančné myslenie stačí na to, aby človek žil v blahobyte.

Príde výplata, poplatí sa čo treba (byt, elektrika, jedlo, benzín, hypo) a čo zostane sa minie – najčastejšie bez toho, aby sme vedeli kam a ako tie peniaze išli. Neušetrí sa nič, veď predsa (a toto je obľúbené vysvetlenie) z tak malého platu sa to jednoducho nedá. Keby som zarábal toľko a toľko, bolo by to iné. Nebolo. Pretože kde nie je návyk,… však už viete. 🙂

Múdrosť č.4
Najskôr si musíte urobiť správne finančné návyky, až potom môžete byť bohatí. Naopak sa to jednoducho nedá. To je ako keby ste chceli schudnúť 20kg a až potom začať držať diétu/zdravšie žiť.

Správne finančné návyky

Tak a teraz začína rýchlokurz geniality. Napíšem vám pár najzákladnejších pravidiel, ktoré vo veľmi rýchlom čase dokážu výrazne pozmeniť váš život a svet vašich peňazí. Musíte ich však aplikovať a byť naozaj svedomití. Sľubujem, nie je to nič zložité a funguje to bravúrne (my sme napríklad živý dôkaz) 🙂

Vždy viem, KDE SÚ MOJE PENIAZE

Toto je možno veľmi otravné, ale je naozaj dôležité aby ste PRESNE vedeli kam ide každé jedno vaše euro. Začnite si zapisovať. Každý jeden deň a všetko. Kávu z automatu, časopis, benzín, zubnú kefku, nákup, obed v reštike. Všetko. Aj pár rožkov, ktoré zbehnete kúpiť na raňajky. Pretože musíte vedieť kde míňate a koľko. Verte mi, keď vydržíte prvých pár dní, stane sa z toho zábava. Bude vás baviť sledovať kde a ako peniaze odchádzajú, budete to optimalizovať, zlepšovať a vaše konto bude spokojne rásť. Vždy na konci mesiaca si nad to sadnite (ja mám napríklad jednu tabuľku v exceli) a urobte si sumár.

Magické SPORIACE ÚČTY

V skoro každej banke si dnes môžete zdarma vytvoriť viacero podúčtov. Sporiacich. Častokrát aj s nejakým tým úrokom. Kam si každý mesiac pošlete určitú sumu. Ja mám aktuálne 5 podúčtov, prvýkrát v živote mám fakt niečo našetrené a je to veľmi dobrý pocit. Pohody a kľudu. Lebo nech sa stane čokoľvek, viem to zvládnuť.

Tieto účty však neslúžia iba na šetrenie. Skôr ide o to, aby ste mali financie pod kontrolou. Budete tam odkladať na všetko, čo zabezpečí krásny život – váš život.

Preto každý jeden z vás bude mať trošku iné zloženie a počet účtov a je to úplne v poriadku. Dôležitejšie, ako to na čo šetríme je mať vytvorený systém (v peňaženke aj v hlave), vďaka ktorému nebudeme už nikdy na nule. Sadnite si doma aj vy a porozmýšľajte, čo sú pre vás dôležité veci.

Na čo radi a pomerne veľa míňate? Oblečenie? Stretnutia s kamarátmi? Knihy? Výlety? Prípadne si zoberte vašu tabuľku, do ktorej značíte všetky výdavky a pozrite si mesiac-dva. To by vás mohlo nasmerovať. To budú vaše sporiace účty. Možno jeden, možno viac.

Ja vám sem pre inšpiráciu píšem, ako to mám urobené ja.

  • Železná rezerva – jediný spoločný účet s Marekom. To sú naše peniažky pre nečakané udalosti. Pokazí sa chladnička? Bude treba niečo opraviť? Nahradiť škody? Budeme nejakú dobu bez príjmu? Pokazí sa nám nečakane počítač? Tento účet odporúčam urobiť. Bude to vaša pohoda, vaša istota. Vždy, keď odtiaľ na niečo vyberiete to tam musíte zase vrátiť. Ideálne by ste mali mať odložené na pol až dva roky vášho pohodlného života.
  • Cestovanie – na všetky výlety, dovolenky, hotely, letenky 🙂
  • Finančná sloboda – ten najdôležitejší účet. Sem sa peniažky dávajú, úročia a môžu sa použiť iba vtedy, keď prinesú ďalšie peniažky (napríklad kúpa nehnuteľnosti na prenajímanie, investovanie do niečoho a podobne). Aj tento účet odporúčam urobiť a starať sa oň s veľkou láskou.
  • Dlhodobé sporenie – na veľké veci, ktoré nás iba čakajú. Autíčko, vlastné bývanie,…
  • Moje peniažky bokom – aby som aj ja sama mala rezervu, prípadne finančné prostriedky, keď bude niečo treba (napríklad nachystať Marekovi prekvapko 🙂 ).
  • Rezerva na nájom – peniažky na pár nájmov dopredu – za náš minibytík

Najprv SPORÍM, potom MÍŇAM

Jednoduché pravidlo, ktoré si okamžite zaveďte do života. Vždy, keď nejaké peniažky dostanete si z nich najskôr odložte a až potom míňajte to, čo zostalo. Nie naopak. Väčšina ľudí to však robí zle. Dostane výplatu a míňa, míňa… Veď keď niečo zostane, to si odložím. Väčšinou ale neodloží nič.

Múdrosť č.5
Nie je dôležité KOĽKO odložíte, ale že vôbec ODLOŽÍTE.

Nemusíte teraz začať pološialene šetriť a odopierať si všetko okrem suchého chleba. Pointou nie je mať čo najskôr odložené milióny. Pointou je vytvoriť si správny návyk. Vždy, keď si vyplácam zisk z e-shopu zo sumy najskôr odkrojím menšie sumičky (vždy rovnakú pre každý šporiaci účet) a zo zvyšku sa žije. Momentálne to funguje tak, že 50% ide na život a po 10% na každý sporiaci účet (na účet železnej rezervy máme iný systém). Nemusíte sa však dostať na takýto pomer. Stačí odložiť aj 1€ za mesiac (čo zvládne naozaj každý) a začať pracovať na návyku ako takom. Neviem ako to presne funguje, ale jednoducho správnym finančným myslením a návykmi peniažky do života pritiahnete – nečakané projekty, dary, čokoľvek. Začnú k vám prichádzať z viacerých smerov.

ODMEŇUJTE SA!

Doprajte si každý mesiac nejakú radosť. Majte v živote rovnováhu. Nech robíte čokoľvek, vždy buďte v rovnováhe. Míňajte aj šetrite. Veľa ľudí (keď sa zo zlých finančných návykov preklopí na tie dobré) sa zároveň preklopí do druhého extrému. Z bezhlavého míňania začne neskutočne šetriť a šetriť. A nedopraje si nič.

Nejaký čas…

A potom zbadá v obchode niečo skvelé, úžasné a dušička, ktorá si všetko odopierala zatúži kúpiť to. Bum bác, všetko našetrené je fuč.

Preto buďte vždy v rovnováhe. A keď peniažky odložíte, nejaké si nechajte aj na míňanie a urobte si radosť. Kúpte si knihu, choďte na večeru, do kina, divadla, prenajmite si čln, kúpte si šaty. Ja neviem, čokoľvek. Jednoducho si urobte radosť. Každý mesiac. Uspokojte tú časť vášho ja, ktorá chce míňať. A ona dá potom pokoj vašim šporiacim účtom. 🙂

UČTE SA O PENIAZOCH

Lebo toto je fakt iba taký základ. Najsamdôležitejšie veci. A určite to nie je všetko. Prihláste sa na kurzy, čítajte knihy, sledujte samého seba a svoje účty a zlepšujte sa. Pretože čím viac vedomostí budete mať, tým bohatšie bude vaše konto.

NEROBTE SI DLHY

Ja viem, dnes asi málokto postaví dom bez hypotéky. Ale nerobte si dlhy za veci, na ktoré si môžete našetriť. Zrušte kontokorent a kreditné karty. Neberte si úvery bezhlavo a na mini pidi sumy. Radšej používajte svoje peniaze (aj keď si niekedy budete na danú vec musieť chvíľu počkať). Míňať cudzie peniaze je síce pohodlná frajerina ale jedného dňa sa musí splatiť. Prípadne sa vyhádžete na somariny a príde niečo vážne a… nebudete mať ako a čím zaplatiť. Istota sú peniaze, ktoré sú vaše. Nie peniaze, ktoré vám požičia banka.

Začnite dnes. Urobte si tabuľku na vaše výdavky a založte si šporiace účty. Zaberie vám to pár minút. Pospisovať a ušetriť. Začnite dnes, násobte, zvyšujte a bohatnite. Vaše peniaze si zaslúžia, aby ste vždy vedeli, kde sú.

A pamätajte:
Bohatí ľudia sa väčšinou od tých chudobných odlišujú jediným. Majú skvelé finančné návyky. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *